warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

Traktory w asyście autokaru milicji rozerwały świątynie na strzępy. Plac po starym kościele, stojąca jeszcze dzwonnica i resztki fundamentów do dziś pozostają niemym świadkiem minionego okresu i dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się w tym miejscu…

W 1817 roku w Łanowicach powstał czwarty w ponad 650-cio letniej historii miejscowości kościół p.w. świętego Mikołaja. Historia tej budowli nie ma jednak szczęśliwego zakończenia. Tuż po II wojnie światowej władza sowiecka aresztowała proboszcza i zesłała go na Syberię, kolejny posługujący tu duchowny został zmuszony do wyjazdu z kraju. W 1963 roku kościół został zamknięty, wcześniej skonfiskowano i wywieziono z niego wszystkie cenne rzeczy. Do dziś piękny zabytkowy ołtarz z Łanowic można podziwiać jako eksponat na oleskim zamku. Wielu z obecnych mieszkańców Łanowic ciągle pamięta majówki śpiewane na wiosnę w opuszczonej świątyni. W 1983 roku władza podjęła decyzję o zburzeniu kościoła. Traktory w asyście autokaru milicji rozerwały świątynie na strzępy. Plac po starym kościele, stojąca jeszcze dzwonnica i resztki fundamentów do dziś pozostają niemym świadkiem minionego okresu i dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się w tym miejscu.

Niestety dzwonnica zaczyna się rozpadać z powodu wilgoci, korzenie pobliskich drzew obracają w ruinę resztki fundamentu. Coraz gorzej wygląda także grób jednego z tutejszych proboszczów, kapłana z przemyskiej diecezji, który spoczął obok swojego kościoła po 44 letniej pracy w Łanowicach.

Aby zachować pamięć o wierze ojców ale także aby dać kolejnemu pokoleniu lekcje o tym czym jest totalitaryzm mieszkańcy Łanowic już na wiosnę oczyścili plac z porastających go krzewów. Aktualnie rozpoczynają się pracę przy konserwacji dzwonnicy i rekonstrukcji fundamentów świątyni. Ufamy, że jeszcze przed zimą z resztek cegły, którą podmurowana była świątynia powstanie ściana na której zawiśnie tablica opowiadająca przechodniom historię tego miejsca.

Wszystkich miłośników kresów i historii zapraszamy do pomocy w tym przedsięwzięciu. Aby pomóc wystarczy nawet symboliczna ofiara. Każda złotówka pomoże nam zmienić to miejsce w pomnik historii upamiętniający wysiłek tak wielu ludzi, którzy w czasie komunistycznych represji starali się zachować wiarę ojców mimo braku kapłanów i świątyń.

Nasze Konto:
Referat Misji Zagranicznych Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów
ul. PCK 33
41-409 Mysłowice-Krasowy
NRB: 53 1600 1055 1846 3129 0000 0003
IBAN: PL53 1600 1055 1846 3129 0000 0003
SWIFT / BIC: PPABPLPK
Z dopiskiem „Łanowice”

Łanowice to niewielka wioska położona w województwie lwowskim, niedaleko Sambora, około 60 km. od przejścia granicznego w Krościeńku. 11. 09. 2004 r. kard. Marian Jaworski poświęcił tu pierwszą w Ukrainie Kalwarię Saletyńską a pięć lat później abp. Mieczysław Mokrzycki ustanowił tutejszy kościół Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej. 

loading
×