warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

W niedzielę 9 października 2022 roku mieszkańcy Łanowic, polskiej wsi na Ukrainie pochowali resztki kościoła zburzonego przez władze komunistyczne w latach osiemdziesiątych XX. wieku. Pogrzeb prochów świątyni to kontynuacja inicjatywy: „Ku pamięci ojców i przestrodze dzieci”, która od 2020 roku realizowana jest przez miejscową społeczność.
Tutejsza parafia i kościół istnieje od 1462 roku. W przedwojennej historii miejscowości wzniesiono 4 świątynie. Ostatnia z nich wybudowana została w 1817 roku. Kościół ten przetrwał zawieruchę obu wojen, niestety w 1948 roku władze aresztowały i zesłały na Syberię miejscowego proboszcza, kolejnego administratora parafii zmuszono do wyjazdu z kraju. W roku 1963 zamknięto parafię. Mimo to mieszkańcy gromadzili się w świątyni na wspólnej modlitwie śpiewając majówki, nieszpory, gorzkie żale czy odmawiając różaniec. Fakt przywiązania łanowiczan do kościoła był na tyle niewygodny dla władz, że wydały one decyzję o zburzeniu kościoła. Wtedy też do Łanowic przyjechały dwa autokary milicji otoczyły plac kościelny kordonem a traktory z pobliskiego kołchozu rozerwały świątynie na strzępy. Decyzją władz drewno ze zburzonej świątyni wywieziono i przeznaczono na opał do jednej ze szkół w sąsiedniej miejscowości.
Mieszkańcy Łanowic w konspiracji starannie zebrali wszystkie drzazgi i fragmenty wyposażenia zburzonej świątyni. Spalili wszystkie drewniane elementy i z wielkim szacunkiem i czcią pochowali na cmentarzu.
Dziś po czterdziestu latach, kiedy czas zaczął zacierać pamięć o tych wydarzeniach oraz zabierać świadków pamiętających ten bolesny okres historii podjęto decyzję o stworzeniu miejsca pamięci. Inicjatywa ta ma przypominać o katolickich korzeniach tutejszych mieszkańców oraz być swego rodzaju hołdem dla wszystkich kapłanów i wiernych, którzy w tym miejscu się modlili.
W ramach inicjatywy uporządkowano cały teren, z wykopanych i oczyszczonych cegieł i kamieni odbudowano fundament świątyni. Powstała makieta zniszczonego kościoła i ściana pamięci opowiadająca historię tego miejsca. W sierpniu bieżącego roku rozpoczęła się budowa pomnika nawiązującego kształtem do warszawskiego Pomnika Nieznanego Żołnierza, gdzie zainstalowano granitową urnę. To w niej w asyście kapłanów i licznie zgromadzonych parafian złożono odnalezione prochy kościoła.
Uroczystość pochówku prochów starego kościoła zakończyła czas Misji Świętych trwających w parafii od 4 października.

Jesteśmy niewielką społecznością i mimo wojny staramy się zachować pamięć o naszych polskich i katolickich korzeniach. Aby pomóc wystarczy nawet symboliczna ofiara. Każda złotówka pomoże nam zmienić to miejsce w pomnik historii upamiętniający wysiłek tak wielu ludzi, którzy w czasie komunistycznych represji starali się zachować wiarę ojców mimo braku kapłanów i świątyń.

Nasze Konto:
Referat Misji Zagranicznych Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów
ul. PCK 33
41-409 Mysłowice-Krasowy
NRB: 53 1600 1055 1846 3129 0000 0003
IBAN: PL53 1600 1055 1846 3129 0000 0003
SWIFT / BIC: PPABPLPK
Z dopiskiem „Łanowice”

Łanowice to niewielka wioska położona w obwodzie lwowskim, niedaleko Sambora, około 60 km. od przejścia granicznego w Krościeńku. 11. 09. 2004 r. kard. Marian Jaworski poświęcił tu pierwszą w Ukrainie Kalwarię Saletyńską a pięć lat później abp. Mieczysław Mokrzycki ustanowił tutejszy kościół Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej.

loading
×