warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

W poniedziałek 1 marca 2021 w Łanowicach przed ścianą pamięci symboliczne znicze zapalili Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera Pan Jan Dziedziczak oraz Konsul Generalny RP we Lwowie Pani Eliza Dzwonkiewicz. W wydarzeniu wziął udział również Pan Konsul Rafał Kocot oraz Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Łanowicach Pan Walery Tracz.
Wizyta przedstawicieli Rządu RP oraz Konsulatu Generalnego we Lwowie w naszej parafii to wynik prac toczących się przy stworzeniu miejsca upamiętniającego historię łanowickiej parafii brutalnie przerwaną przez władzę komunistyczną w latach osiemdziesiątych. Historia tego miejsca rozpoczyna się w 1462 roku. Wtedy w Łanowicach wybudowano pierwszy kościół i założono parafię. W ponad 650 letniej historii wioski w miejscu tym powstały jeszcze 3 świątynie. Ostatnia w roku 1817. Niestety w czasach komunistycznych zamknięto parafię a proboszcza aresztowano i zesłano na Syberię. Wiosną 1983 roku traktory w asyście milicji rozerwały świątynie na strzępy.

Nasze prace mają na celu uszanowanie miejsca uświęconego modlitwą tak wielu pokoleń oraz zachowanie w pamięci potomnych katolickiej i polskiej historii tego skrawka ziemi. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami prac prowadzonych przy upamiętnieniu historii łanowickiej parafii oraz mieszkającej tu polskiej społeczności.

 

loading
×